7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü Konferansı

12.12.2019

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Gazipaşa Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile Mustafa Rahmi Büyükballı Meslek Yüksekokulu tarafından 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü etkinlikleri kapsamında “Gazipaşa-Alanya Havalimanı: Dünü, Bugünü, Geleceği” konulu konferans düzenlendi.

Gazipaşa Mustafa Rahmi Büyükballı Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda Alanya Havacılık ile Hürkuş Havacılık kulüplerinin ortaklaşa düzenlediği konferansa ev sahibi ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan’ın yanı sıra Gazipaşa Kaymakamı Cemil Öztürk, Gazipaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Kaya, Gazipaşa Cumhuriyet Savcısı Esra Aksoy, Gazipaşa Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Cengiz, Gazipaşa Mustafa Rahmi Büyükballı Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Fatih Uçkaya, ALKÜ Genel Sekreteri Emre Çalışkan, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan konferansın açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan;

  • Havacılığın, bugünün küreselleşmiş toplumlarında çok önemli bir rol oynadığı ve havayolu taşımacılığının hem ülkelere hem de insanlığa ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda önemli faydalar sağladığını dile getirdi.
  • “Ulaşım ağlarının sayısının her geçen gün artmasına paralel olarak hava taşımacılığı ve havacılık sektörü; sürekli büyüme arz ederek küresel ticaret hacminin genişlemesi için gerekli olan hızlı ulaşım ağını dünya çapında sağlayarak ticareti kolaylaştırmaktadır” dedi.
  • Günümüzde havacılık sektörünün ülke ekonomileri için itici bir güç konumunda bulunduğunu dolayısıyla havacılığın sürdürülebilir kalkınmada kritik bir rol oynadığını ifade eden Rektör Kalan; “Havacılık sektörünün sürdürülebilir olmasında sektör oyuncularının rolü kadar, havacılık ile ilgili üniversitelerin de payı oldukça büyüktür. Üniversitemiz, hem havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesi hem de bölgesel havacılık operasyonlarının geliştirilmesi hususunda eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra akademik ve sektörel işbirlikleri ile havacılık sektörünün gelişimine katkı sunmayı amaçlamaktadır” dedi.
  • Konuşmasında geçtiğimiz günlerde Kiev’de gerçekleştirdiği temasları neticesinde gerçekleşen bir müjdeyi de salonda bulunanlarla paylaşan Rektör Kalan; “Ulusal Havacılık Üniversitesi ile bir görüşme gerçekleştirdik ve kendileriyle hem Mevlana hem de Erasmus kapsamında protokoller imzaladık. İnşallah ileriki dönemde yapacağımız uluslararası iş birlikleriyle de gerek fakültemizin gerek Mevlana bünyesinde bulunan programlarımızın desteklenmesi ve Gazipaşamız başta olmak üzere bölgemize ve ülkemize ihtiyaç duyulan alanlarda akademik bilginin üretimi ve ihtiyaç duyulan nitelikli istihdam kaynağını test etmesi noktasında elimizden gelen desteği göstereceğiz. Bu vesileyle bu müjdeyi de sizlerle paylaşmak istedim” diyerek sözlerine son verdi.

“GELECEK GÖKLERDEDİR”

Ardından, Gazipaşa Kaymakamı Cemil Öztürk ise Gazipaşa’da Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin bulunuyor olmasının çok önemli olduğunu belirterek; “Bu fakülteyi tercih ettiğiniz için sizleri tebrik ederim. Çünkü Atatürk’ün de dediği gibi İstikbal göklerdedir. Gelecek hakikaten göklerde. Bugün tüm tartışmalara baktığımızda hepsi hava üzerinden devam ediyor. F-35 S-400 gibi bunların hepsi hava hâkimiyeti ile ilgili şeyler. Artık havaya hâkim olan dünyaya hâkim oluyor. Artık ülkemiz de bu alanda ilerleme kayıt ediyor. Son dönemde havacılık ile ilgili havacılık sektörü ve teknolojileriyle alakalı çok iyi gelişmeler oluyor. İlçemizde de havaalanının olması büyük bir avantajdır. İnşallah büyüyerek de devam edecektir. Sizlerin de burada istihdam ve kendinizi geliştirme imkânınız olacaktır” diye konuştu.

“SEKTÖRE NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ”

Gazipaşa Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Cengiz ise konuşmasında havacılık sektörü hakkında kısa bilgiler vererek sektöre nitelikli iş gücü yetiştirilmesi konusunda “Tüm bu gelişmelerin yanı sıra, sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün yetiştirilmesi sorunu da ortaya çıkmıştır. Bu sorunun ortadan kaldırılması ve Türkiye’nin havacılık eğitiminde güçlü bir konuma yükseltilmesi, havacılık ile ilgili eğitim veren fakültelerin en önemli görevidir. Bu nedenle fakültemiz, dinamik akademik kadrosu, güncel literatüre göre hazırlanmış eğitim programı ile ülkemizdeki havacılık sektörünün taleplerine cevap verebilecek nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için önemli bir misyon üstlenmektedir. Fakültemizi tercih eden öğrencilerimize güncel havacılık eğitimini vermek, öğrencilerimizin etik değerlere bağlı, sosyal sorumluluk duygusu yüksek, çevreye duyarlı bireyler olarak gelişmelerine katkı sunmak, uluslararası değişim programları ile fakültemizin tanınırlığını arttırmak ve kültürel etkileşimleri zenginleştirmek, Alanya ve Gazipaşa’nın havacılık eğitiminde önemli bir merkez haline gelmesini sağlamak, havacılık sektör temsilcileri ve devlet kurumları ile güçlü diyaloglar kurarak sürdürülebilir olmak kuruluş felsefemizin temel politikalarıdır” dedi.

“GAZİPAŞA-ALANYA HAVALİMANI: DÜNÜ, BUGÜNÜ, GELECEĞİ”

Konuşmaların ardından Gazipaşa-Alanya Havalimanı TAV Gazipaşa Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş, Havalimanı Müdürü Ömer Sözener ve Operasyon Müdürü Gülderen Güncü ile Gazipaşa-Alanya Havalimanı HAVAŞ Yer Hizmetleri A.Ş. Harekât Vardiya Sorumlusu Emre Oruç tarafından “Gazipaşa-Alanya Havalimanı: Dünü, Bugünü, Geleceği” konulu konferansa geçildi. Konferans kapsamında Gazipaşa-Alanya Havalimanı fiziki özellikleri ve 1991 yılında yapımına başlanmasından bugüne kadar olan gelişimi hakkında bilgiler paylaşıldı.

“ÜLKEMİZDEKİ HİZMETTEN TURİSTLER ÇOK MEMNUN”

Konferans konuşmalarının ardından değerli konuşmacılarımız Kariyer Fırsatları Söyleşisi ile öğrencilerimizin sorularını cevapladılar. Bu kapsamda “ülkemizde havacılık sektörünün iyileştirilmesi gereken yönleri nelerdir?” sorusuna, Sözener; Ülkemizde verilen havacılık sektöründeki hizmetlerden turistlerin oldukça memnun olduğunu belirterek Türkiye’nin sivil havacılık alanındaki güçlü konumunu vurguladı. Söyleşi Gazipaşa-Alanya Havalimanı ile fakültemiz arasında yapılabilecek işbirlikleri planlarının konuşulmasıyla son buldu.

Eski Site