“HAVACILIKTA KARİYER SEMİNERİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

GAZİPAŞA HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİNDE “HAVACILIKTA KARİYER SEMİNERİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

08.12.2020

 

Fakültemiz bünyesinde gerçekleştirilen “Havacılıkta Kariyer Semineri” etkinliği Fakülte Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Meltem AKCA moderatörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Seminere, Antalya DHMİ Başmüdürlüğü Eğitmen Hava Trafik Kontrolörü (APP)-TATCA Antalya Şube Başkanı Emin SÜME, THY B-777 Kaptan Pilotu Fatih Faik TOPALAKÇI ve Ankara Hava Trafik Kontrol Merkezi Hava Trafik Kontrolörü Gökay GÜVEN değerli konuşmaları ile katılımlarını gerçekleştirmiştir.

 

 

Eğitmen Hava Trafik Kontrolörü Emin SÜME; Hava trafik kontrolörlüğü mesleği hakkında bilgilendirme yaparak, ülkemizde ve dünyada bu mesleğin çalışma yeterliliklerini açıklamıştır. Bu meslek unvanına sahip olabilmek için öğrencilerimizin neler yapması gerektiği hakkında açıklayıcı bilgilendirmelerde bulunmuştur. Ülkemizde hangi üniversitelerde hava trafik kontrolörlüğü eğitimi alınabileceğini açıklayarak, DHMI bünyesinde düzenlenen hava trafik kontrolörlüğü kursları hakkında öğrencilerimize önemli bilgilendirmeler yapmıştır.

 

 

Süme konuşmasının devamında, bu mesleğin havacılık kazalarını azaltmadaki önemini belirterek, ülkemizin Türk hava sahasının güvenli bir bölge olduğunu vurgulamıştır.

Son olarak Covid-19 pandemisinin havacılık üzerindeki etkilerine değinen Süme, sektördeki istihdamın önemli ölçüde etkilendiğini belirterek, aşı çalışmaları neticesinde beklentilerin olumlu yönde revize edileceğini ifade etmiştir.

 

THY B-777 Kaptan Pilotu Fatih Faik TOPALAKÇI; Pilot unvanına sahip olabilmek için IQ Class I sınıfı sağlık sertifikası, iyi düzeyde yabancı dil gibi temel niteliklere sahip olunması gerektiğini belirterek bu mesleğin görevlerinin gerekliliklerini açıklamıştır. Konuşmasının devamında ise uçuş boyunca meydana gelebilecek tehlikelere karşı kendilerini nasıl hazırladıklarından bahsetmiştir.

 

 

Süme’nin Covid-19 pandemisine yönelik değerlendirmelerine katkıda bulunarak bu pandeminin kargo uçuşu ile birlikte havacılık sektöründeki etkilerinin azaltılmaya çalıştığından bahsetmiştir. Yolcu uçuşlarının azalmasına karşın kargo uçuşlarına devam ettiklerini belirterek konuşmasını sonlandırmıştır.

 

Hava Trafik Kontrolörü Gökay GÜVEN; Saha kontrolörü ve yaklaşma kontrolörü hakkında faydalı açıklayıcı bilgilendirmelerde bulunmuştur. Kule kontrolörü ve yaklaşma kontrolörünün zorluklarına değinmiştir. Ayrıca hava trafik kontrolör hizmetinin radar teknolojisi ile nasıl sağlandığı konusunda faydalı bilgiler sunmuştur. Teknolojinin gelişimi ile birlikte uydu bazlı sistemlerin kullanımı ile geleneksel teknolojilerdeki gelişmelerden bahsetmiştir. Radarların yanı sıra telsizlerin hava trafik kontrol birimlerindeki kullanımını açıklamıştır.

 

 

Konuşmasının devamında ise öğrencilerimizin hava trafik kontrolörü olabilmesi için iyi düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olmanın yanı sıra Kamu Personeli Seçme Sınavından en az 70 puan almaları gerektiğini vurgulayarak, bu meslek unvanına sahip olabilmek için hangi şartları sağlamaları gerektiğini açıklamıştır.

 

Seminer sonunda değerli katılımcılarımız öğrencilerimizin sorularını cevaplamıştır.

 

 

Değerli bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşan Fatih Faik TOPALAKÇI, Gökay GÜVEN, Emin SÜME’ye ve katılımlarından dolayı akademisyenlerimize ve tüm öğrencilerimize teşekkür ederiz.

 

 

Eski Site